Intervijas laikā ar Baibu Karoli, uzzināsim, kas ir mezglošana un, kas nepieciešams, lai sāktu mezglot un, kādas tad lietas un dekorus var uzmezglot.
Mezglošana ir brīnišķīgs rokdarbu veids, kurš spēj būt tik dažāds, ka ir atbilstošs gandrīz ikviena rokdarbnieka gaumei. Šajā tehnikā var izpaust gan prasmes, gan fantāziju. Tā attīsta gaumes izjūtu, roku un prāta veiklību, nomierina prātu un sniedz gandarījumu.
Mezglojums ar savu boho stilu un dažādību ir ļoti piemērots svētku dekorēšanai.. ne tikai svētku arka ir šim nolūkam piemērota. Svētku dekorēšanai izmanto karodziņu virtenes, dekoratīvus lampu kupolus, krēslu dekorus, dažādus lukturīšus, galda celiņus, salvešu turētājus, galda dekorus, viesu sēdvietu ierādīšanas noformējumus, spilvenus… pat apmezglotus statīvus tortēm un līgavas vai līgavas māsu pušķu ietvarus….
Mezglotas dekorācijas lieliski papildina dažādi augu un ziedu rotājumi un papildinājumi… Tieši izmantotie augi ir tie, kuri spēj vienu un to pašu mezglojumu padarīt tik dažādu. Izmantojot kaltētus augus, smilgas vai dzīvos ziedus dažādos toņos, vai varbūt tikai zaļumus.. veidosies pavisam atšķirīga noskaņa.
Mezglojuma noskaņu ļoti ietekmē arī telpa un vide, kurā tas ir izvietots.. – to var izmantot jebkur… pie jūras, mežā, labības laukā, terasēs, šķūņos vai pilīs… Prasmīgs dekorators jebkurai videi spēs izmantot piemērotas papildinošas dekorācijas un uzburs vēlamo stilu un sajūtas.
Parasti svētku ilgums un attiecīgi arī dekorācijas izmantošanas laiks nepārsniedz 2 -3 dienas. Visbiežāk šāda veida dekorācijas tiek izgatavotas no 100% kokvilnas auklas un šādu auklu nav tik vienkārši sabojāt laika apstākļu dēļ. Galvenais ir, lai izstrādājumi pēc izmirkšanas lietū vai sniegā, tiek rūpīgi izžāvēti un tad tiem nenotiks nekas ļauns.
Mezglošana pasaulē ir ļoti populāra jau vismaz 7 gadus. Šo nodarbošanos citviet sauc par macrame. Arī Latvijā tā ir atgriezusies un kļūst aizvien atpazīstamāka un iecienītāka rokdarbu tehnika. Rokdarbnieces ļoti labprāt iemēģina roku šajā rokdarbu tehnikā, visbiežāk apgūstot to meistarklasēs pie kādas no mezglotājām, kuras nodarbojas ar meistarklašu organizēšanu.
Brīdī, kad tiek apgūtas šīs prasmes, mezglotājas mācās grupiņā, bet pēc tam katra to dara individuāli. Mezglošana ir ļoti harmonisks un meditatīvs process un sniedz lielu gandarījumu par rezultātu – nu gluži, kā jau visi rokdarbi. Ļoti bieži, tie kuri kaut vienu reizi pamēģina nodarboties ar macrame un izveido savu pirmo darbiņu, aizraujas un vēlas mezglot vēl un vēl..
Mezglošanas tehnika ir īpaša ar to, ka tajā var izgatavot visdažādākos priekšmetus, ļoti dažādos stilos, tādēļ ir piemērota dažādām gaumēm un vajadzībām. Protams Latvijā tie vēl nav tik populāri kā ASV vai Austrālijā vai Skandināvijas valstīs, taču savu vietu cilvēku sirdīs tie pamazām iekaro. Pieļauju, ka Latvijā šie izstrādājumi nav tik populāri arī salīdzinoši augstās cenas dēļ. Cilvēkiem ļoti patīk, taču ne vienmēr ir gatavi to iegādāties.
Es, savulaik, savas pirmās mezglošanas prasmes apguvu tieši mājturības stundās. Man šķiet, šī rokdarbu tehnika ir ļoti piemērota apguvei skolas vecuma bērniem. Es ļoti labprāt vadu darbnīcas ne tikai pieaugušajiem, bet arī bērniem un kuru katru brīdi manis veidoto “Dari pats” komplektiņu kolekciju papildinās komplekti, kuri būs piemēroti bērniem no 7gadu vecuma. Jo, kā jau vienmēr uzsveru – jo cilvēkam ir vairāk prasmju, jo interesantāka ir viņa dzīve… ar prasmēm un hobijiem nekad nebūs jāsūdzas par garlaicību. Nemaz nerunājot par sīkās motorikas, koncentrēšanās un pacietības veicināšanu – te mezglošana ir lielisks palīgs. Tāpēc manuprāt, jā – mezglošanu būtu noderīgi apgūt skolā.
Lai uzsāktu apgūt mezglošanu ir nepieciešams mazliet brīva laika, aukla, šķēres un vēl daži sīkumi. Pamatmezglus protams var mēģināt apgūt meklējot padomu internetā, taču te bieži vien cilvēki saskaras ar to, ka viņam nav pieejama piemērota aukla. Tādēļ, manuprāt, vispareizākā izvēle ir apmeklēt kādu no meistarklasēm, kuras piedāvā mezglošanas lietpratējas – pie mums Latvijā ir vairākas ļoti talantīgas meistares, kas piedāvā šādu aizraujošu notikumu. Šobrīd šādas meistarklases ir kļuvušas ne tikai par vienkāršu procesa apguvi, bet izvēršas brīnišķīgos notikumos, kuros notiek iepazīšanās ar sev līdzīgi domājošiem cilvēkiem… tāda kā patīkama vakarēšana ar milzīgu pievienoto vērtību. Šādā apmācībā dalībnieki saņem atbalstu un padomu un uzmundrinājumu, tur pieejami visi materiāli un aizraušanās un gandarījums ir garantēts!
Mezglošanā visbiežāk izmanto kokvilnas un poliestera auklas. Tās mēdz būt austas, adītas, vītas un vērptas.. Ķemmējamas un neķemmējamas. Dažāda rupjuma. Savos darbos esmu izmantojusi auklas sākot no 2mm diametrā līdz pat 30mm rupju virvi. Vispopulārākais ir kokvilnas dabīgi balts (natural) tonītis, taču šobrīd auklas ir pieejamas visdažādākajos toņos un nokrāsās. Katrs mezglotājs pamazām izveido savu stilu un rokrakstu un veido darbus pēc savas gaumes – dažiem patīk vienkrāsaini, citi savukārt kombinē krāsas. Te, manuprāt, nav ierobežojumu. Un, ja darbs tiek veidots uz pasūtījumu, tad meistars pie vēlamās auklu un krāsu un mezglojuma stila kombinācijas nonāk kopīgi ar pasūtītāju un kopīgiem spēkiem uzbur darbu, kas iepriecina klientu.
Vienmēr uzsveru, ka esmu rokdarbniece, no rokdarbnieču dzimtas. Visus rokdarbu pamatus esmu apguvusi ģimenē, pilnveidojusi skolā mājturības stundās un rokdarbu pulciņos. Vidusskolā mācījos skolā ar darbmācības novirzienu un savā diplomdarbā veidoju mezglotu zīdaiņu šūpulīti.
Pēc tam ilgus gadus mezglojums vairs nebija ne moderns, ne aktuāls, taču, kad pamanīju, ka tas atgriežas ar jaunu vērienu un stilu, un pielietojumu, aizrāvos ar to no jauna.
Mezglojums kā pamatnodarbošanās manā dzīvē ienāca pamazām, jo galvā nepārtraukti ir milzīgi daudz ideju, kuras vēlos realizēt, pamazām uzradās pirmie pasūtījumi, atvēru Etsy veikalus, izveidoju pārdošanas lapu, sāku vadīt un organizēt meistarklases – un likumsakarīgi, ka pamazām mezglošana ir kļuvusi par pilna laika nodarbošanos.
Ļoti dažādi. Tas var prasīt no dažām minūtēm līdz pat vairākām nedēļām. Procesa ilgumu ietekmē arī tas, vai ir pieejami izvēlētie materiāli. Lielāko daļu auklas pasūtu no citām valstīm, tādēļ jārēķinās ar piegādes laiku. Savus klientus mudinu veikt pasūtījumu vismaz mēnesi pirms svarīgā notikuma. Lai būtu pavisam droši -tad pat vēl agrāk, jo jārēķinās, ka var būt izveidojusies arī gaidītāju rinda.
Esmu ļoti elastīga un vienmēr cenšos pēc iespējas vairāk izprast klienta vēlmes attiecībā uz stilu un vajadzībām. Jāsaka, ka pagaidām nav gadījies saskarties ar atklātu neapmierinātību. Ja tā notiktu un klients teiktu, ka rezultāts nav īsti tāds kā izsapņots – es strādātu līdz nonāktu līdz vēlamajam rezultātam.
Sākot mezglot, man ļoti gribējās uzmezglot iekaramo šūpuļkrēslu. Ļoti daudz materiālus, laiku un nervus patērēju, līdz nonācu līdz rezultātam, kurš iepriecināja mani pašu. Tikai ceturtais šūpulis izdevās tāds, kādu vēlējos.
Man ļoti patīk veidot lielformāta darbus, ļoti priecājos, ja man pasūta, ko tādu, ko neesmu vēl darinājusi. Šogad ļoti aizrāvos ar apģērba veidošanu. Tas vēl ir ļoti plašs virziens, kurā attīstīties..
Internets mūsdienās ļauj ļoti strauji un kvalitatīvi attīstīties un ļauj neierobežoti smelties idejas. Nereti tikai viens impulss no kāda darba ļauj attīstīt pilnīgi jaunas idejas un veidot savus individuālos sapņus.
Taču mani iedvesmo ne tikai mezgloti darbi – es iedvesmojos arī no interjera modes tendencēm vai modes mākslinieku darbiem. Cenšos vienmēr domāt, kā šajās tendencēs varētu tikt iekļauts macrame.
Es teiktu vairāk tomēr ir tādi izaicinoši gadījumi, kad izmisīgi tuvojas pēdējais brīdis un darbam jau teju, teju ir jādodas ceļā pie klienta, bet vēl tik daudz darāmā, ka piezogas jau panika. Jo bieži vien, kad darbs jau it kā pabeigts un vēl TIKAI vajag apakšmalai uzsiet mezgliņus – tas lielam darbam nozīmē – vēl kādus 300 līdz pat 1000 mezgliņus…
Noteikti iesaku pamēģināt!!!
Sameklēt meistarklasi, vai nopirkt “Dari pats” komplektu un pamēģināt!
Tas tiešām ir aizraujoši! Un nesabīties, ja rokas neklausa vai smadzenes pretojās… Jāpamēģina vēl un vēl reizīti, un rezultāts noteikti būs. Manās meistarklasēs vēl ne reizi nav gadījies sastapt dalībnieci, kura beigu beigās netiktu ar darbiņu galā.
Tajā brīdi, kad ir apgūti pamatmezgli un rokas jau zina ko darīt, tad mezglošana pilnīgi noteikti ir meditatīvs process. Sienot mezglu pie mezgla var lieliski atbrīvot prātu, vai gluži otrādi – mezglojot, darbā var iepīt un iesiet visas labās domas un nodomus..
Visizaicinošākais mezglošanā man bija atrast piemērotus materiālus par pieņemamu cenu. Šim procesam veltīju daudz laika un enerģijas.
Mezglošana man nozīmē brīvību, prieku un gandarījumu. Caur mezglošanu sajutu savu varēšanu, no jauna pamodināju mākslinieci sevī.
Baiba vada meistarklases un māca mezglošanas prasmes gan bērniem, gan pieaugušajiem. Taču meistarklašu sākumā dalībnieces vienmēr brīdina – MEZGLOŠANA RADA ATKARĪBU. Vienreiz pamēģināsi un gribēsi to darīt vēl un vēl….